Prognozowanie pogody - jak przewiduje się pogodę po sile wiatru?

Prognozowanie pogody od wieków zajmowało ludzkość. Od najdawniejszych czasów człowiek próbował przewidzieć, jakie zjawiska zachodzące w atmosferze nastąpią w ciągu najbliższych godzin, dni, a w obecnych czasach nawet tygodni lub miesięcy. Prognozowanie następuje na zasadzie obserwacji powtarzalności występowania różnego rodzaju czynników klimatycznych. Wraz z rozwojem różnych dziedzin życia, zaczęto udoskonalać metody przewidywania pogody.

W obecnych czasach pogoda jest ustalana na podstawie obserwacji pobieranych z wielu stacji meteorologicznych otrzymujących zdjęcia satelitarne. Przy określaniu stanu atmosfery potrzebne są parametry takie, jak temperatura, ciśnienie, prędkość i kierunek wiatru. Do tego dochodzi zachmurzenie, opad, zamglenie. Wiatr, jako poziome przemieszczanie się powietrza względem Ziemi jest związany z różnicą ciśnienia pomiędzy wyżem a niżem. To właśnie ułatwia prognozowanie. W naszych szerokościach geograficznych w zależności od tego, z którego kierunku wieje wiatr, można mniej więcej spodziewać się cieplejszych bądź chłodniejszych napływów mas powietrza. Jednym ze źródeł informacji pomagających przy prognozowaniu jest wiatr.

Najważniejszym elementem są tutaj turbiny wiatrowe, które mogą dokładnie zmierzyć jego siłę i kierunek. Niezwykle przydatne zarówno w prognozowaniu, jak i wytwarzaniu energii przy pomocy wiatru są farmy wiatrowe, składające się ze znacznej ilości turbin. Poza tym, turbiny stanowią główny element, na podstawie, którego działają elektrownie wiatrowe. Wytwarzają one energię mechaniczną zamieniając na nią siłę wiatru. Dzięki temu, turbiny i skonstruowane na ich bazie elektrownie oraz farmy odpowiadają nie tylko za uzyskiwanie bezpłatnej energii, ale również za kwestie takie, jak prognoza pogody. W ten sposób natura sama pozwala człowiekowi w jej poznaniu.