Prognoza pogody bardzo interesuje firmy działające w branżach uzależnionych od aury

Prognoza pogody ma duże znaczenie dla całej gospodarki. Jeśli synoptycy zapowiadają obfite opady śniegu, silny mróz przez dłuższy okres albo ulewy przez kilkanaście dni, to odpowiednie służby muszą się przygotować na trudne warunki.

Do innych warunków atmosferycznych przygotowują się również przedsiębiorstwa z branż, które są bardzo związane z pogodą. Chodzi o producentów kaloszy, parasoli, soli kuchennej, łopat, skrobaczek, niezamarzających płynów do spryskiwaczy i chłodnic, odzieży przeciwdeszczowej.

Prognoza pogody wpływa na cykl produkcyjny - może go zintensyfikować. Moce produkcyjne zakładu mogą nie wystarczać i firma będzie zmuszona zwiększyć zatrudnienie, żeby na czas uporać się z zamówieniami.

W tym celu udaje się do miejscowego urzędu pracy albo agencji pośrednictwa i zgłasza zapotrzebowanie, chęć przyjęcia określonej liczby osób do produkcji na określony czas. Zwykle w takich przypadkach podpisuje się umowę zlecenie, ponieważ jest to wygodna metoda rozwiązywania spraw formalnych i korzystna finansowo dla zatrudniającego (nie odprowadza składek, nie musi planować urlopów, itp.).

Prognoza pogody interesuje również inne grupy społeczne i zakłady z innych sektorów gospodarki. Podczas ulew czy śnieżyc spadek klientów notują myjnie samochodowe - zarówno automatyczne, jak i ręczne. Powód jest prosty: nie opłaca się myć auta w czasie tak paskudnej pogody.