Prognoza: Szczecin znajduje się na obszarze dominacji wiatrów zachodnich

Szczecin jest największym miastem na Zachodnim Pomorzu zamieszkiwanym przez ponad 406 tys. mieszkańców (w aglomeracji szczecińskiej żyje ok. 670 tys. ludzi) - z 300 km kw. powierzchni zajmuje trzecie miejsce w naszym kraju.

Szczecin należy do najstarszych polskich miast. Jego rodowód sięga IX wieku (choć ślady istnienie osady sięgają czasów łużyckich), a prawa miejskie otrzymał w 1243 roku.

Miasto stanowi centrum życia gospodarczego, kulturalnego i religijnego regionu oraz posiada liczne walory turystyczne. Samo położenie Szczecina jest atrakcyjne: nad Odrą, jeziorem Dąbie i blisko Morza Bałtyckiego (65 km w linii prostej) oraz granicy z Niemcami.

Z racji położenia nad Szczecinem najczęściej unoszą się masy powietrza atlantyckiego, które charakteryzują się znaczną wilgotnością. To sprawia, że latem niebo jest zachmurzone częściej niż na pozostałym obszarze kraju, a opady są intensywniejsze, natomiast zimą jest cieplej niż na innych terenach w Polsce. Powietrze polarnomorskie z północnego Atlantyku występuje przeważnie latem i jesienią.

Rzadziej nad miasto docierają masy powietrza z kontynentalnego z Azji i Europy Wschodniej. Ten typ powietrza występuje głównie wiosną i zimą. Wówczas pogoda jest mroźna i słoneczna, a wiosną występują częste przymrozki.

Niekiedy w Szczecinie oddycha się powietrzem arktycznym, które przynosi zmienną pogodę, wahania temperatury, a najrzadziej w stolicy Pomorza Zachodniego synoptycy odnotowują napływ powietrza zwrotnikowego skutkującego wysokimi temperaturami.

To wszystko ma wpływ na to, jaka będzie pogoda. Szczecin z racji położenia (morze, zalew, jeziora, rzeka) jest miastem o dość dużej wilgotności (średniorocznie 80 proc.).